پیش از اینکه تفاوت های ردیاب و جی‌پی‌اس (Gps) را بیان کنیم، بهتر است اشاره ای داشته باشیم بر تعریف ردیاب و جی پی اس (gps) و نحوه عملکرد آن ها

 دستگاه جی پی اس چیست؟

جی پی اس شامل چه دستگاه هایی است؟

۱- جی پی اس دستی: جی پی اس دستی دستگاهی است به شکل تلفن همراه که دارای نمایشگر است و بیشتر برای نقطه یابی، ثبت نقاط و اندازه گیری مساحت توسط نقشه برداران مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- جی پی اس مچی: جی پی اس مچی که بیشتر توسط ورزشکاران و گردشگران مورد استفاده قرار میگیرد، موقعیت شخص را بر روی نمایشگرش نمایش داده و فرد را در مسیریابی و جهت یابی راهنمایی می نماید.

۳- جی پی اس خودرویی (مسیریاب یا رهیاب خودرو) : این دستگاه درون خودرو و در دید راننده نصب می شود که دارای یک نمایشگر می باشد و با تعریف مقصد بر روی دستگاه، بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد را به راننده پیشنهاد می دهد و در طول مسیر به صورت نمایشی و صوتی راننده را راهنمایی می کند.

دستگاه ردیاب چیست؟

ردیاب ها شامل چه دستگاه هایی هستند؟

۱- ردیاب شخصی: ردیاب شخصی دستگاهی کوچک است که همراه اشخاص بوده و جهت ردیابی اشخاص از راه دور مورد استفاده قرار میگیرد.کاربری این نوع ردیاب برای کودکان، سالمندان، افراد آلزایمری، کارمندان جهت ردیابی و تامین امنیت آنهاست.

۲- ردیاب حیوانات: ردیاب حیوانات دستگاهی کوچک است که به بدن حیوانات بسته میشود و امکان ردیابی آنها را برای صاحبش فراهم می کند.(جهت جلوگیری از گم شدن)

۳- ردیاب مرسولات: ردیاب مرسولات که بیشتر توسط شرکت های بازرگانی مورد استفاده قرار میگیرد، موقعیت محموله های شرکت را بر روی سامانه و اپلیکیشن از راه دور فراهم می آورد تا از موقعیت دقیق بار مطلع گردند.

۴- ردیاب خودرویی (دزدگیر ماهواره ای) : این دستگاه درون خودرو و به صورت مخفی نصب می شود و امکان ردیابی خودرو را برای صاحب خودرو ایجاد می کند.

ردیاب‌ سخت‌افزاری است که با استفاده از ماژول GPS می‌تواند موقعیت مکانی خودرو یا هر شی دیگری که ردیاب بر روی آن نصب شده است را در اختیار ما قرار دهد.

در گذشته از این سخت‌افزار تنها به منظور ردیابی و تعیین موقعیت مکانی استفاده می‌شد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، ردیاب‌ها نیز مسیر متفاوتی را طی کرده‌اند.

به طوری که اکنون با نصب یک ردیاب و نرم‌افزار یکپارچه شده با آن می‌توان علاوه بر موقعیت لحظه‌ای خودرو از میزان سوخت مصرفی، وزن بارگیری شده، رفتار راننده، تعداد ترمزها و شتاب‌ها، سرعت خودرو و حتی وضعیت کمربند ایمنی نیز آگاه شد.

به عبارتی می‌توان به وسیله یک سخت‌افزار و نرم‌افزار ناوگان خودرویی را به طور کامل مدیریت کرد.

هر چند هم اکنون نیز ردیاب‌هایی در بازار عرضه می‌شوند که تنها نیاز ردیابی را پوشش می‌دهند.

این دسته از سخت‌افزارها مناسب افرادی است که تعیین موقعیت مکانی و آگاهی از موقعیت جغرافیایی تنها نیاز آن‌ها می‌باشد.

در نهایت، تفاوت ردیاب و جی‌پی‌اس چیست؟

در واقع دستگاه های ردیاب و جی پی اس هر دو در درجه اول به منظور موقعیت یابی به کار می روند و تفاوت ردیاب و جی‌پی‌اس

ردیاب در کنار جای دادن سیستم جی پی اس درون خود، از سیستم جی پی آر اس (اینترنت) نیز بهره می برد که این سیستم ردیاب را از دستگاه جی پی اس متمایز می سازد.

ردیاب این امکان را برای کاربر فراهم می آورد تا بتواند از راه دور به موقعیت یابی و ردیابی بپردازد.به این منظور باید سیم کارت تهیه و روی دستگاه نصب نمایید تا با استفاده از اینترنت سیم کارت اطلاعات را برای شما ارسال کند.

اما این امکان برای جی پی اس وجود ندارد و تنها در زمانی که جی پی اس را در دست داشته باشیم می توانیم موقعیت یابی نماییم.

ردیاب یک سیستم آنلاین است ولی جی پی اس یک سیستم آفلاین

دستگاه های جی پی اس برای مسیریابی و موقعیت یابی شخصی که جی پی اس را در دست دارد مورد استفاده قرار می گیرد و این امر فقط توسط خود شخص میسر است.