بهترین ردیاب خودرو برای من کدام است؟

یکی از ابزار و لوازم مهم جهت تامین امنیت بیشتر و مراقبت از خودرو، ردیاب خودرو است و بهره بردن از بهترین ردیاب خودرو برای جلوگیری از سرقت هایی که در این زمینه صورت می گیرد، بسیار موثر خواهد بود. در حال حاضر انواع مختلفی از این دستگاه در بازار وجود دارد که همه دارای ظاهر متفاوتی هستند اما اینکه کدامیک از آنها کیفیت و کارایی بهتری دارد، با توجه به وجود امکانات خاص و پارامترهای مختلف تعیین می شود. درواقع تفاوت اصلی ردیاب های مختلف، به قطعات مورد استفاده و کیفیت تولید آنها مربوط می شود. همچنین نرم افزار و اپلیکیشن مورد استفاده برای ردیابی نیز در انتخاب بهترین ردیاب خودرو اثرگذار خواهد بود. در ادامه و با بررسی فاکتورهای لازم و مهم برای یک ردیاب خودرو، به شما در انتخاب بهترین ردیاب خودرو کمک خواهیم کرد.

اما ممکن است برای تهیه بهترین ردیاب خودرو سوالاتی مطرح باشد که برخی از مهم ترین آنها از قرار زیر می باشند:

 • ردیاب خودرو چیست و عملکرد آن چگونه است؟
 • مشخصات بهترین ردیاب خودرو شامل چه مواردی است؟
 • چه فاکتورهایی را برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو باید در نظر گرفت؟
 • تفاوت دزدگیر و ردیاب خودرو چیست؟
 • بهترین ردیاب خودرو دارای چه مزایایی است؟
 • مهمترین  نکات برای خرید بهترین ردیاب خودرو کدام هستند؟
 • بهترین محل نصب ردیاب در خودرو کجاست؟
 • طریقه نصب ردیاب بر روی خودرو چگونه است؟

ردیاب خودرو چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ردیاب خودرو دستگاهی سیم کارت خور و دارای ابعادی کوچک است که با نصب بر روی خودرو، محل دقیق قرار گیری آن را به صاحب خودرو اطلاع می دهد. از این رو استفاده از بهترین ردیاب خودرو در کنار دزدگیر، برای جلوگیری از ربوده شدن وسایل نقلیه بسیار موثر است. پس از نصب ردیاب در خودروی خود می توانید توسط اپلیکیشن این وسیله که بر روی گوشی های هوشمند قابلیت نصب دارد، کنترل لازم را بر روی اتومبیل خود داشته باشید. با کمک این نوع ردیاب و در صورتی که خودروی شما ربوده شد و یا از محدوده تعیین شده به این ردیاب خارج گردید، در سریع ترین زمان ممکن و با استفاده از پیامک یا ایمیل، این رخداد به شما اطلاع داده می شود. شما نیز می توانید با استفاده از اطلاعات موجود در اپلیکیشن این ردیاب با پلیس در پیدا کردن خودروی خود همکاری کنید. معمولاً ردیاب خودرو را در قسمتی از خودرو که چندان قابل دسترسی و مشاهده نباشد نصب می کنند تا در صورتی که خودرو ربوده شد، یافتن و از کار انداختن آن ممکن نباشد.  

مشخصات بهترین ردیاب خودرو شامل چه مواردی است؟

به طور کلی بهترین ردیاب خودرو از ویژگی های خاصی بهره مند می باشد که عملکرد بهتر دستگاه را به دنبال خواهد داشت. مواردی همچون اندازه و ابعاد دستگاه، استفاده همزمان با دزدگیر خودرو، امکان برقراری ارتباط صوتی، هشدار جابجایی خودروی خاموش، امکان ردیابی با گوشی همراه، آنتن دهی قوی و… به عنوان مشخصات بهترین ردیاب خودرو شناخته می شوند. اما در کنار این موارد، اگر ملاک تصمیم گیری شما برای خرید بهترین ردیاب خودرو، دقت دستگاه است، توجه داشته باشید که ردیاب های موجود در بازار، از دقت ۳ تا ۱۵ متر برای تشخیص موقعیت مکانی خودرو برخوردار هستند. به این معنی که در تشخیص موقعیت خودرو، حدود ۳ تا ۱۵ متر خطا وجود دارد. بنابراین اگر هدف شما تهیه بهترین ردیاب خودرو با کمترین خطای تشخیص موقعیت است، حتمأ به این نکته در هنگام خرید، توجه داشته باشید. مشخصه دیگر بهترین ردیاب خودرو، منبع تغذیه مورد نیاز دستگاه است. ردیاب خودرو، از این نظر به دو دسته ردیاب های نیاز به سیمکشی و ردیاب های سیار یا به اصطلاح ردیاب خودرو آهنربایی تقسیم می شوند. ردیاب های نیاز به سیمکشی به دلیل اتصالی که با برق خودرو دارند، انرژی خود را از برق خودرو تامین کرده و به همین دلیل احتمال از کار افتادن آن بسیار کم است. این نوع ردیاب از باتری داخلی با ظرفیت پایین برخوردار است که در مواقع جدا شدن باتری خودرو از باتری داخلی خود تغذیه می نماید.از طرفی ردیاب های سیار، انرژی لازم را از باطری قدرتمندی که در این دستگاه تعبیه شده، دریافت می کنند. مدت نگهداری بالای شارژ این نوع ردیاب ها، موجب شده که امکان انتقال موقعیت خودرو، تا یکسال را دارا باشد. اما برخی از بهترین ردیاب خودرو نیز وجود دارند که ماندگاری شارژ باطری آنها به ۵ سال هم می رسد.

چه فاکتورهایی را برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو باید در نظر گرفت؟

 • مخفی بودن آنتن های GPS  و GSM

شما اگر خیلی هم از اطلاعات لازم برای خرید بهترین ردیاب خودرو برخوردار نباشید، از روی ظاهر دستگاه نیز می توانید تا حدودی از کیفیت ساخت ردیاب خودرو مطلع شوید. نمونه های قدیمی ردیاب خودرو دارای آنتن هایی هستند که به صورت مجزا بر روی دستگاه نصب می شوند. بنابراین امکان مخفی کردن آنها کمی دشوار است و این احتمال وجود دارد که در صورت ربوده شدن خودرو، سارق بتواند ردیاب را یافته و آن را از دسترس خارج کند. اما مدل های جدید ردیاب خودرو، از آنتن های داخلی با قدرت بالا بهره می برند که همین امر باعث سهولت در نصب و مخفی کردن آنها شده است. 

 • قدرت آنتن دهی و دقت ردیابی دستگاه

در بخش های قبل به اهمیت دقت در بهترین ردیاب خودرو اشاره شد. اما معمولاً دقت بهترین ردیاب خودرو، بستگی به قدرت آنتن دهی دستگاه نیز خواهد داشت. آنتن دهی نیز وابسته به برخی عوامل همچون محل و نحو نصب ردیاب در خودرو خواهد بود. اگر ردیاب آنتن دهی خوبی نداشته باشد، امکان ردیابی دقیق و با جزئیات خودرو وجود ندارد. اگر ردیاب خریداری شده از نظر سطح کیفی پایین باشد و یا از دقت لازم برخوردار نباشد در تعیین لحظه ای مکان خودرو نیز دچار اشکال شده و فاصله خودرو را در هر لحظه با خطای زیاد نشان خواهد داد. بهترین ردیاب خودرو که از دقت و آنتن دهی فوق العاده ای برخوردارند، سرعت لحظه ای بیشتری در ارسال مکان خودرو نیز دارند.

 • برخورداری از خدمات پشتیبانی

یکی از فاکتورهای لازم برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو، برخورداری از خدمات پشتیبانی است. در صورتی که ردیاب خریداری شده دارای سرویس های مناسب پشتیبانی نباشد، بروزرسانی اپلیکیشن دستگاه نیز در اختیار کاربر قرار نخواهد گرفت. معمولاً در بروزرسانی نرم افزار ردیاب خودرو، هربار امکانات جدیدی به آن افزوده خواهد شد که در صورت عدم برخورداری ردیاب از پشتیبانی لازم، امکان بروزرسانی و استفاده از خدمات جدید ممکن نخواهد بود. 

 • برخورداری از امکانات متنوع

ردیاب خودرو در انواع و مدل های مختلف و با امکانات متنوع در بازار وجود دارد که هر فرد متناسب با نوع استفاده و قیمت مد نظر خود، می تواند اقدام به انتخاب و خرید بهترین ردیاب خودرو نماید. مثلاً اگر شما فقط ردیابی خودرو، مدنظرتان باشد می توانید از نمونه های معمولی آن که دارای قیمت مناسب تری نیز هست استفاده کنید. اما در صورتی که امکانات ردیاب برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، می بایست به سراغ بهترین ردیاب خودرو که دارای تمامی امکانات است بروید. امکاناتی همچون؛ قابلیت کنترل اتومبیل از راه دور مثل خاموش کردن خودرو از طریق پیامک و یا اپلیکیشن ردیاب، وجود دکمه هشدار SOS و تماس ضروری در مواقع خطر و سرقت، وجود میکروفون داخل خودرو و قابلیت مکالمه با استفاده از کابل AUX، تجهیز دستگاه به حسگرهای ورود و خروج برای اطلاع از باز بودن درب و یا صدای بوق یا روشن شدن فلاشرها برای خارج شدن از خودرو، از جمله امکانات متنوع بهترین ردیاب خودرو، محسوب می گردد.

تفاوت دزدگیر و ردیاب خودرو چیست؟

شاید خیلی از افراد، نوع کارایی دزدگیر را با ردیاب خودرو، یکسان دانسته و تفاوتی را در عملکرد این دو دستگاه قائل نمی دانند. در صورتی که این دو دستگاه از تمام جوانب با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی نصب دزدگیر بر روی خودرو فقط به جهت اقدامات پیشگیرانه از برخی اتفاقات مانند دزدی و ایجاد سروصدا و متوجه ساختن صاحب خودرو از امکان ربوده شدن خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.البته در صورتی که خودرو ربوده شود، یافتن آن ممکن نخواهد بود. اما استفاده از ردیاب خودرو، امکان یافتن خودروی سرقت شده را در کمترین زمان ممکنمی سازد، ضمن اینکه در هنگام خارج شدن خودرو از محدوده تعیین شده به صاحب خودرو هشدار داده می شود.

بهترین ردیاب خودرو دارای چه مزایایی است؟

 • خاموش کردن اتومبیل از فاصله دور : بررسی آنلاین خودرو بر روی نقشه در افزایش امنیت خودرو و کاهش دغدغه های ناشی از سرقت بسیار موثر خواهد بود. از مزایای مهم پیشرفته ترین و بهترین ردیاب خودرو اینکه در صورت لزوم می توان خودروی سرقت شده را از راه دور خاموش کرد که این قابلیت، تنها با ارسال یک پیامک و یا زدن دکمه در اپلیکیشن ردیابی صورت می گیرد.
 • امکان کنترل خودرو از راه دور : از مزایای نصب بهترین ردیاب خودرو، امکان کنترل بر روی اتومبیل خود از راه دور و توسط نرم افزار مخصوص این دستگاه و پنل آن است. امکان بررسی مداوم خودرو از راه دور و به صورت شبانه روزی، آسودگی خاطر صاحب خودرو را به همراه خواهد داشت. 
 • قابلیت مخفی کردن : یکی از دلایل استفاده زیاد از ردیاب خودرو، اندازه کوچک و قابلیت مخفی کردن آن است. به طوری که تنها صاحب خودرو از محل نصب آن می تواند اطلاع داشته باشد و هیچ کس نمی تواند از محل ردیاب مطلع شود. این مورد را می توان یکی از ویژگی های بارز ردیاب خودرو دانست.
 • مراقبت بیشتر از اتومبیل های گران قیمت : کسب بهره لازم از بهترین ردیاب خودرو در کاهش نگرانی مالکان خودروهای گران قیمت، نقش بسیار مهمی داشته است. این افراد با نصب بهترین ردیاب خودرو، نقش بزرگی در تامین امنیت خودروی خود خواهند داشت.

مهمترین  نکات برای خرید بهترین ردیاب خودرو کدام هستند؟

اگر ردیاب خریداری شده توسط شما دارای سرورهایی در داخل کشور باشد، قطعأ از امنیت بیشتر و سرعت بالاتری برخوردار خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که چیپ بکار رفته در ردیاب انتخاب شده، قدیمی نباشد و کاملاً سازگار با اپراتورها و سیم کارت های داخلی باشد. بهتر است در هنگام خرید ردیاب خودرو، امکانات مد نظر را یادداشت کرده و با دستگاهی که انتخاب کرده اید مقایسه کنید. در اینصورت می توانید دستگاهی با کارایی مورد نظر خود خریداری نمائید. دقت داشته باشید، صرفأ خرید یک ردیاب بدون توجه به قابلیت های آن نمی تواند مشکلی از شما برطرف سازد زیرا عدم توجه به این موارد، باعث می شود، دستگاهی را خریداری کنید که علی رغم نداشتن امکانات متنوع، برای شما استفاده ای نداشته باشد و تنها هزینه بالایی را پرداخت کرده اید. از طرفی، این احتمال نیز وجود دارد که ردیابی با قیمت پایین خریداری کرده که هیچکدام از امکانات مورد نیاز شما را نداشته باشد.

بهترین محل نصب ردیاب در خودرو کجاست؟

ردیاب خودرو را می توان در هر نقطه ای از اتومبیل خود که در دید نباشد، نصب کنید. معمولا در هر قسمتی از خودرو که شرایط سیم کشی و اتصال به برق خودرو امکان پذیر باشد، می توان ردیاب را نصب کرد. بهترین نقاط یک خودرو که می تواند محل مناسبی برای پنهان ساختن و نصب ردیاب خودرو باشد، قسمت هایی مانند داشبورد، کنسول وسط، صندوق عقب، قسمت پشتی پدالهای خودرو، صندلی و… ، هستند.

طریقه نصب ردیاب بر روی خودرو چگونه است؟

معمولاً طریقه نصب ردیاب خودرو به مدل و نوع ردیاب خریداری شده بستگی دارد. اگر ردیاب شما از نوع سیم دار است که با اتصال به برق خودرو نصب و فعال می شود باید توسط متخصص برق خودرو و یا با مشورت و راهنمایی گرفتن از آنها نصب و فعال گردد. اما نوع دیگری از ردیاب خودرو نیز وجود دارد که بدون نیاز به برق و با استفاده از یک آهنربا به خودرو متصل می شود و دارای باتری با ظرفیت بالاست که با نام ردیاب خودرو آهنربایی به بازار معرفی شده اند. اما معمولاً به همراه ردیاب خریداری شده، دفترچه یا برگه ای برای آموزش استفاده و راهنمای نصب دستگاه وجود دارد و به این طریق می توانید در صورت آشنایی با سیستم برقی وسیله نقلیه خود، آن را نصب کنید. البته می توانید با شرکتی که ردیاب را از آن خریداری کرده اید نیز تماس گرفته تا متخصصین خود برای نصب ردیاب، شما اقدام نمایند.